رسول الله (ص)، را چه اندازه دوست بداریم؟

ترجمه فولادوند
و کسانى که از خدا و پیامبر اطاعت کنند، در زمره کسانى خواهند بود که خدا ایشان را گرامى داشته [یعنى‏] با پیامبران و راستان و شهیدان و شایستگانند و آنان چه نیکو همدمانند.

ترجمه بهرام پور
و هر که اطاعت خدا و رسول کند، آنها با کسانى خواهند بود که خدا موهبتشان داده [که عبارتند] از: پیامبران و راستى پیشگان و شاهدان و صالحان، و آنان نیکو همدمانى هستند.
 And whoever obeys Allah and the Apostle, these are with those upon whom Allah has bestowed favors from among the prophets and the truthful and the martyrs and the good, and a goodly company are they!

شان نزول:

یکى از صحابه پیامبر (صلی الله علیه و آله) به نام" ثوبان" که نسبت به حضرت محبت و علاقه شدیدى داشت، روزى با ناراحتی و حال پریشان خدمت حضرت رسید. پیامبر (صلی الله علیه و آله) از سبب ناراحتى او سؤال نمود، در جواب عرض کرد: زمانى که از شما دور مى‏شوم و شما را نمى‏بینم ناراحت مى‏شوم، امروز در این فکر فرو رفته بودم که فرداى قیامت اگر من اهل بهشت باشم، مسلما در مقام و جایگاه شما نخواهم بود و شما را هرگز نخواهم دید، و اگر اهل بهشت نباشم که تکلیفم روشن است، بنابراین در هر حال از درک حضور شما محروم خواهم شد، با این حال چرا افسرده نباشم؟! این آیات نازل شد و به اینگونه اشخاص بشارت داد که افراد مطیع پروردگار در بهشت نیز همنشین پیامبران و برگزیدگان خدا خواهند بود. سپس پیامبر (صلی الله علیه و آله) فرمود: به خدا سوگند، ایمان مسلمانى کامل نمى‏شود مگر اینکه مرا از خود و پدر و مادر و همه بستگان بیشتر دوست دارد، و در برابر گفتار من تسلیم باشد.

************

روایت است که امیرالمؤمنین(ع) در عزیمت به صفین در سرزمینی توقف کرد و فرمود:
ها هُنا مَصارِعُ العُشّاق "اینجا محل به زمین افتادن عاشقان است."
ابن عباس می‌گوید علی(ع) چنان گریه کرد که اشک چون سیل از محاسنش به روی سینه‌اش می‌ریخت.
بحارالانوار، ج۴۵ ص۸۰
  • ای مُحرم، مرا محرمِ راز دل خویش کن!
/ 18 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
بیگدلی

سلام فرهنگ پرواز بروز شد و منتظر نظارت شما ...... با عنوان بعضی اوقات دلم.... فرهنگ پرواز یاعلی

مهدي

سلام محرم داره مياد... اسمون دلها ابري شده.. با يه خاطره از تبليغم به روز هستم...

زهرا

سلام متن بسیار خوبی بود شان نزول ایه برام خیلی جالب بود ممنون

تسنیم

[ناراحت] ای محرم، مرا محرم راز دل خویش کن... اصن دلم گرفته یه وضعی... التماس دعای خیر ------------------ راستی جناب ما درست می فرمایند ها!![چشمک]

سعید.ن

مگر نه این است که:“کل ارض کربلا..؟”! پس همه جا کربلاست تا من و تو هم کربلایی باشیم..کربلایی باشیم تا مکتب حسین را حفظ کنیم. http://bibahane.ir/?p=448 گفتم راه تاریک است و پر پیچ و خم! گفت: “ان الحسین مصباح الهدی و سفینه النجاه”

م. خواهنده

سلام خوبی؟ چقدر خوب بود امروز! ممنونم. راستی دارم ایده می تایپی ام!!! انشاالله به کار بیاد. 2003 هم ندارم عزیز شرمنگلی[چشمک].

نگاه نو

سلام دوست؛ خیلی وقت پیش مشتاق دیدار بودیم. بله شما می تونید لینک خبر را در سایت اطلاع رسانی دولت مشاهده بفرمائید: چند خاطره خواندنی از زندگی خصوصی رهبر معظم انقلاب

ابوالفضل اشناب

بسم الله محرّم رسيد . "بگير بال مرا باز در هواي خودت"... يا حسين

زهرا

سلام از اول محرم تا اربعین چهل روزه یه طرح رو برا ظهور امام زمون شروع کنید اونم اینه که هر شب دعای فرج رو بخونیم همه ( الهی عظم البلا) هر کی خواست تو ثوابش شریک باشه این موضوع رو تو وبش بذاره تا این طرح گسترش پیدا کنه .... علی یارتون