این روزها فرهنگِ کوتاهیِ ما (!)

مواردی که قبلا هم برایم اتفاق افتاده اما این روزها بیشتر به چشمم می آید، نمی دانم چرا ولی قطعا از کوتاهی امثال ما هم هست، پیش نیاز شروع حرف بود،

- وقتی رفته بودم بیت رهبری خانومی که هم ادب در صف ایستادن رو رعایت می کرد و هم محجوب بود،

اسمم رو پرسید، و بعد از چند کلمه صحبت های معمولی گفت من هم با دخترم اومدم خیلی دعا کن برایش!

(متعجب شدم) قبل ار اینکه بپرسم، ادامه داد: دختر خوبیه و خیلی با ادب و مهربانِ اصلا هیچ بدی ازش ندیدم فقط حجابش، دعا کن چادر سرش کند.

همین چند دقیقه صحبت گرم باعث شد بقیه به اشتباه فک کنن مادرم هست، بماند روی صحبتم به این حواشی نیست.

مسئول باشیم

- دیروز هم وقتی می خواستم سوار مترو شوم خانمی کنارم منتظرِ مترو ایستاده بود، خودش شروع کرد و یک چند کلمه ای صحبت کرد من هم راهنماییش کردم، وقتی وارد مترو شدیم و جای خالی پیدا شد بعد از تعارف نشست و شروع کرد به درد و دل:

برای پسرم دعا کن، نماز نمی خواند نمی دانم باید چیکار کنم؟

پرسیدم چرا؟ گفت: از وقتی رفته دانشگاه رشته فلسفه غرب می خواند اینطوری شده! شما چه توصیه ای می کنید؟ باید چیکار کنم؟ چه کتابی رو بخونم؟ خواهرم بهش گفت اسرار الصلاة رو بخونید.

اتفاقی کنارش جا خالی شد و باز هم سوالهایی (که خیلی در ذهنم نمانده) پرسید چیکار کنم؟

گفتم خودتون چقدر به نمازهاتون بها می دین؟ اول وقت می خوانید؟

گفت: نه هر وقت شد ولی می خونم. خب همش کار پیش می آید و نمی شه اول وقت بخونم.

گفتم: خب نذر کنید اگر پسرتون  نماز خوان شدن، یک سال نمازهاتون رو اول وقت بخوانید.

گفت: خیلی سخته! گفتم خب سه ماه، یک ماه، اصلا هر چند وقت که دوست داشتید!

پرسید جواب میده؟ گفتم بله قطعا تاثیر داره!

گفتم: براشون زیاد دعا کنید، سرش رو به نشانه یاس تکان داد و باز پرسید جواب میده؟ گفتم: حتما دیگه پدر مادر دعاشون جواب نده دعای چه کسی بهتر از پدر مادر که دلسوزشون هستند؟

پرسیدم: پدرشون چطور؟ گفت: پدرش هم گه گداری می خواند! ولی آخه...

گفتم چی؟ آخه رفتار پدر مادر بزرگترین اثر گذاری رو روی تک تک افراد خانه دارد.

گفت: پدرشون بعضی اوقات مشروب می خوره. قبلا اینطور نبود مشهد پیش فلان نفر که حرم هست بود پسرم هم قبلا مکبر بود و نماز می خواند از وقتی رفت دانشگاه اینطور شد! پسر دیگه ام هم مردد مانده ده سال سابقه بسیج داره!

(واویلایی بود دلم)

گفتم شما براشون دعا کنید.

پرسید برای اینکه دعا کنم حتما باید برم امامزاده؟

داشتم شاخ در میاوردم از این سوال! گفتم نه دل هر انسانی خانه خداست اگر قلبا خدا رو بخوانیم و ازش کمک بخواهیم نیازی به زمان و مکان خاصی نداره، خیلی اوقات آدم حتی توی امامزاده ها و جاهای خوب دلش جای دیگه ای هست و گاهی هم گوشه اتاقش دلش پیش خداست و با او راز و نیاز می کنه البته نباید اجازه ورود شیطان رو بهش بدیم.

شماره اش رو گرفتم که بهشون مشاوره تلفنی و کتاب معرفی کنم. گفت: حتما تماس بگیر من به راهنمایی نیاز دارم.

توی دلم غم بود،این حرفها نباید امروز گفته می شد، نباید کار از کار بگذرد و مرد خانه شراب بخورد و ما بنشینیم دمِ مرگِ سهراب دارو تجویز کنیم همش از سر فرهنگِ کوتاهی ماست، یا بی اعتنایی یا بی توجهی، یا مشغولیت های فردی و یا...!

ما می توانیم دست خیلی ها را لب پرتگاه بگیریم اما گاهی خودخواهی ها و گاهی کم کاری ها این اجازه رو به ما نمی دهد! چرا خودخواهی ها؟ چون از وقت خودمان باید برای دیگری بگذاریم و چرا کم کاری ها؟ چون دوستان و اطرافیان خود را می بینیم و هیچ واکنشی نسبت بهشان نشان نمی دهیم حوصله درگیری و بحث و جدل نداریم حتی حوصله نداریم از دردش بشنویم! 

این روزها اسمس می آید، فلان تئاتر نباید برگزار شود، فلان برنامه از فلان شبکه مشکل دارد تماس بگیرید پیامک بزنید، دلم می سوزد، این همه نمایشهای پر محتوا این همه امکانات و از همه مهم تر این همه ذهنهای خلاق و افکار باز! اما باز هم کم است و صدبرابر ما دشمن کار می کند و می جنگد، این حرفها "صرفا جهت اطلاع نبود" و یا یادآوری؛ این ها رو گفتم تا بیشتر خودمان را مدیون خون شهدا بدانیم و مدیون حضرت زهرایی که یک تن در برابر نفهمی و نادانی مردم زمان ایستاد!

چقدر خوب است ما هم مثل حضرت زهرا که در واپسین لحظات عمر خود داشت سوء تفاهمات دین را برطرف می کرد ما هم این سوء تفاهمات دین را برطرف کنیم.

(متن دقیقش رو به یاد ندارم) حضرت زهرا (س) :چرا از علی(ع) می ترسید؟ ...نگاه به زهد علی(ع) نکنید، او بر مردم سخت نمی گیرد..

این روزها فرهنگِ کوتاهیِ ما افراد را در سردرگمی خود رها می کند تا در نهایت به قعر جهنم بروند!

..........................................................................................................................................

  • دوستان محترم؛ اگر کتاب و یا مشاور تلفنی خوبی سراغ دارید معرفی کنید.
  • دعا کنید ظاهر و باطن انسانها خوب باشد، نه ریاکار! (شاید خودم :| )
/ 9 نظر / 18 بازدید
خواهنده

علیکم السلام دغدغه ی فرهنگ کوتاهی یا کوتاهی فرهنگی هراز گاهی دل منو هم به درد میاره اما مساله همینجاس. چرا فقط باید هراز گاهی منو به خودم بیاره و دلم رو به درد؟ تلنگرت خوبه بشرطی که بالاتر از تلنگر بدونیمش، به عنوان هدف برای طرح ریزی کارای فرهنگی ازش بهره ببریم. هستم این روزا بیشتر مجازی. خدا واقعیمون کنه. موفق باشی تو همه کارات. عاقبت بخیر بشی و منو هم همه لحظه های خوب و بدت دعا کنی ان شاء الله.

تسنیم

سلام دوست عزیزم خوب مشاوره میدی ها! :) خب الان به ذهنم رسید اون پسری که نماز نمیخونه تو چه شرایط سختی گیر کرده! پدر شراب میخوره، برادر...مادر...خب خیلی سخته بخوای متفاوت باشی! امتحان سختیه... شرایط فرهنگی کشور هم که در غوغای سیاست همیشه به فراموشی سپرده شده و میشه... هعی... :(

ابوالفضل اشناب

بسم الله سلام در بستر جامعه اسلامی اینگونه تفکرات واقعا عجیب و غریب است. صدالبته که حقیقت دارد این مسائل، درد اینجاست که اولا مسئول ما دلش نمی سوزد برای هدایت جامعه ، خود جامعه هم رغبتی نشان نمی دهد برای شناخت راه صحیح انشاالله با ظهور حضرت ولی عصر شاهد بهشت انسانها باشیم... خیر ببینید .................... گمانم رسول الله بود که فرموده بودند : حق همسایه 40 خانه از چهارطرف است. حالا به قول استاد پناهیان بنده حسن سوء استفاده را از این حدیث کنم و عرض کنم که اگر در وبلاگ نویسی سوای همسنگر بودن، همسایه هم باشیم . وب ما جزو چهل تا هست؟ که احیانا ناپرهیزی کنید و منور بفرمایید به حضور !؟؟؟ .............. دعوتید به یک آشپزخانه... موفق باشید یاعلی

امید

سلام علیکم مشکل اساسیِ به نظرم الآن همین رفتارِ پدر، مادرهاس زیاد از این روانشناسا و کارشناسای مذهبی شنیدم میگن هرچی که میخواید بچه هاتون بشن خودتون باشید متاسفانه الآن برعکسِ مثال هم زیاد هست ، خودم هم باهاش برخورد داشتم بین دوستان و آشنایان دانشگاه هم عجیب تاثیر میذاره در پایان هم یه نکته ( علیه السلام ، سلام الله علیها ) ان شاء الله در امر مشاوره موفق باشید دعا بفرمایید

سیدمهدی

بسم الله الرحمن الحیم سلام یک شبهه: چرا امام خامنه ای حفظه الله ماهانه یا حداقل هرساله به یکی از استانها تشریف نمیارن تا مشکلات مردم را مورد بررسی قرار داده مستقیما بر انجام کارها توسط مسئولین نظارت نموده و یا باعث حداقل دلگرمی مردم شوند؟ منتظر جوابتون هستم. یامهدی

امید

سلام علیکم درستِ که سنشون 23 بوده ولی به هر حال وقتی از پایه ضعیف باشه، خیلی سخت میشه تغییر ایجاد کرد ان شاء الله که همه جوونا عاقبت به خیر شن علی علیه السلام یارتون

خواهنده

سلام امروز نمیام یونی ،ان شاء الله فردا میام. آجی یه جواب به شبهه ی پایین با اجازه: کی گفته ما باید بشینیم وظایف رهبرمون رو تعیین کنیم؟ وظیفه ی رهبر نظارت نیس که. هدایته. لازمه ی هدایت، نظارته بله اما اون نظارت میتونه مستقیم غیر مستقیم یک کاناله چندکاناله و ... باشه. به نظرم تا وقتی فرق نذاریم بین مفهوم رهبری یک جامعه و مفاهیم دیگه مث نظارت، و... نمیتونیم اصلاً مفهوم ولایت رو بفهمیم. رهبر ولی یه جامعه اس مث پدر یه خونواده پدر که نباید دائم نظارت مستقیم به بچه هاش داشته باشه اصلاً تو حیطه ی امکانی این دنیا نیس! کی وقت میکنه پدر محترم؟

خداحافظ رفیق

همه این موارد از برداشت های اشتباه ماها از دینه!!! سلام من خودم مشاورم [نیشخند]

محب ولایت

بسم الله الرحمن الرحیم الحمدلله رب العالمین اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم سلام علیکم -------- *♥*♥*♥* -------- -------- *♥*♥*♥* -------- -------- *♥*♥*♥* -------- -------- *♥*♥*♥* -------- ------*♥*♥*♥*♥*♥*----- -------- *♥*♥*♥* -------- ----------- *♥* ----------- ┐────────────────────────────────────────────────────────┌ امام رضا علیه السلام فرمودند: هر كس اندوه و مشكلى را از مؤمنى بر طرف نماید خداوند در روز قیامت انـدوه را از قلبش بر طرف سازد. اصول كافى، ج 3، ص 268 ┘────────────────────────────────────────────────────────└