..:: از پلکان حرام که نمی‌شود به بام سعادت حلال رسید ::..

همه جمع شده بودند برای جلسه. باهنر رو فرستاده بودند که بهشتی رو بیاره. اومده بود که آماده شید بریم؛ همه منتظر شمایند. بهشتی عذر خواسته بود. گفته بود جمعه متعلق به خانواده است، قرار است برویم گردش.
اخم باهنر رو که دید گفت: بچه‌ها منتظرند، سلام برسونید، بگید فردا در خدمتم.
***
به قاضی دادگاه نامه زده بود که: «شنیدم وقتی به مأموریت می‌روی ساک خود را به همراهت می‌دهی. این نشانه تکبر است که حاضری دیگران را خفیف کنی.»
قاضی رو توبیخ کرده بود. حساس بود، مخصوصاً به رفتار قضات...
***
مترجم ترجمه کرد؛ «هیأت کوبایی می‌خواهند با شما عکس یادگاری بگیرند». همه ایستاده بودند تو کادر جز مترجم! پرسید مگه شما نمی‌آیی؟ گفت: همه می‌دونند من توده‌ایم، برای شما بد می‌شود. خندید؛ باید شما هم باشید، دقیقاً کنار من! کادر کامل شد.
***
رفته بودند سخنرانی، منافقین هم آدم آورده‌بودند. جا نبود. بیرون شعار می‌دادند. آخر سر گفتند، حاج آقا از در پشتی بفرمایید که به خلقیها نخورید. گفت: این همه راه آمده‌اند علیه من شعار بدهند. بگذارید چند «مرگ بر بهشتی» هم در حضور من بگویند. از همان در اصلی رفت...
***
با بی‌ادبی بلند شد به توهین کردن به شریعتی. بهشتی سرخ شد و گفت: حق نداری راجع به یک مسلمان اینطور حرف بزنی.
هول شدند و چند نفر حرف تو حرف آوردند که یعنی بگذریم. گفت: شریعتی که جای خود! غیر مسلمان را هم نباید با بی‌ادبی مورد انتقاد قرار بدیم.
***
اومده بودند در خانه بهشتی که یک مقام سیاسی خارجی می‌خواهد شما را ببیند. گفت: قراره به فرزندم دیکته بگویم. جمعه‌ام متعلق به خانواده است.
نرفته بود. «بابا آب داد». بنویس پسر بابا!
***
صبح بود، یه اتوبوس آدم پیاده شدند جلوی خونه بهشتی. یه نگاهی و براندازی کردند و دوباره سوار شدند و رفتند. نگو دعوا شده بود، یکی گفته بود خونه بهشتی کاخه. یکی دیگه گفته بودند هشت طبقه است. راننده بهشتی‌شناس بود. همه رو آورده بود دم خونه گفته بود حالا ببینید و قضاوت کنید.
***
راهش پررهرو باد
منبع: کتاب صد دقیقه تا بهشت/ نوشته مجید تولایی / نشر مستند

/ 13 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
م.ز

سلام.موفق باشید در پناه خدا

م.ز

سلام.موفق باشید در پناه خدا

جا مانده

سلام ممنونم از اطلاع رسانيتون .نمي دونم چي بگم ،واقعا عالي بود .احسنت به شما كه انتخاب هاي متفاوت و بسيار خوب و دلنشين داريد .آگاهي خوبي داديد . چه شخصيت بالا و با ارزش بودند شهيد بهشتي .واقعا جاش روي زمين نبود ...

جا مانده

" ان تتقوالله یجعل لکم فرقانا "سوره انفال آیه 29 براستی چه گنجهایی در گنجینه هشت ساله دفاع مقدس نهفته است.کاویدن تاریخ هشت ساله دفاع مقدس و بیرون کشیدن گنجهای نهفته آن از دل خاک جبهه ها رسالتی است که بر عهده همگان است. امیر عزیز جوانی است که یوسف گونه پای در سرزمین گرم خوزستان نهاد وغریبانه به فیض شهادت نائل گردید. داستان زندگی وی و ماجرای شهادت ایشان آن چنان زیبا در قالب نامه نگاریهای مابین ایشان، مجله زن روز ورئیس دبیرستانش به رشته تحریر در آمده که هرگونه توضیح اضافی ما از زیبایی آن خواهد کاست. به همین دلیل بدون هرگونه توضیح اضافی، به سراغ داستان زندگیش از زبان نامه ها می رویم . به امید روزی که زندگی این شهید بزرگوار با همت عزیزانی در قالب فیلم به تصویر کشیده شود. سلام دوست عزيز ،باز هم از شهدا نوشتم خوشحال ميشم سر بزنيد . عذرخواهي مي كنم اگر مطلب كمي طولاني هستش ولي ارزش يك بار خوندن رو داره چون به نظر مي ياد اين شهيد كمي غريبه .قسمت دوم اين مطلب رو ان شاءالله روز شنبه براتون مي زارم ...

شهید گمنام

برای عکس این (شهید) تیتر بزنید !!! وبلاگ شهید گمنام به روز شد !!

شهید گمنام

برای عکس این شهید تیتر بزنید !!! وبلاگ شهید گمنام به روز شد !

جامعه شناس مسلمان

از پلکان حرام که نمیشود به بام سعادت حلال رسید..... با این همه ادعای مسلمان بودن نمیدانستم شهید بهشتی همچین انسانی هستند..... ممنون دوست عزیز....

حسین

خیلی وبلاگ خوبی دارین ممنون