قیمت ارز ربطی به کم فروشی ندارد!

نکته: گره گم شده از کلاف، دستِ کدامیک از شاهزادگان است؟ :)

- یک چند تا افغانی در اعتراضات مسالمت آمیز بازاری ها، دیده شدن که سطل آشغالی آتش میزدن، شاید از معاندین وعده تحصیل در فرنگ( مثلا واحد آکسفورد) گرفته اند(!)

- البته احتمال دارد کاسه ای روی کاسه گذاشته باشد، طفلِ جنابِ دامش نغماته (منظور همان دامت برکاتهِ خودمان)؛    وگرنه چه لزومی دارد دو سه ماه قبل از انتخاباتِ آتی از زندان آزاد شود؟ نه؟ یا چه لزومی دارد بعد از این همه مدت برگردد؟

آخر چرا اینقدر بدبین باشیم؟ بنده خداها در این مدت به گذشته خود نگاه گذرا داشته اند و از گذشته و اعمالشان عبرت گرفتند. بعد هم تصمیم گرفتن بر گردند!!!

- از هر چه بگذریم از این نمیتوانیم بگذریم: اتفاقات اخیر چه از نوع خوبش و چه از نوع بد، آدم از این می ماند که کسی با هزار امید برای خرید بازار می رود، عده ای مردمِ فرصت طلب؛ می گویند نمی فروشیم! چرا؟ واقعا چرا؟ البته احتمالات زیاد است اما به گمان بعضی این کم فروشی نیست؟؟ نکند از "اقتصاد مقاوتی" اینچنین برداشت شده که در برابر خریدار مقاوت کنند(!) که نکند فردا روزی قیمت ارز(عزیز شده) تغییر کند و اینها ارزان فروخته باشند؟! قیمت ارز هیچ ربطی به کم فروشی ندارد!

ویلٌ للمُطَفِفین (در اخبار آمده: شخصى به دیگرى که ترازو دار و در حال جان دادن بود گفت: بگو: لا اله الّا اللّه. او گفت: من به گفتن این کلمه قادر نیستم. چرا ؟!!!  زیرا که آن زبانه ترازو بالاى زبان من قرار گرفته و مرا از گفتن: لا اله الا اللّه جلوگیرى می نماید! من به او گفتم: مگر تو حق مردم را به هنگام توزین اشیاء ادا نمیکردى؟!
گفت: چرا، ولى گاهى میشد که من متوجه نبودم و مقدارى غبار در میان کفه ترازو بوده و من آن غبار را نمیگرفته‏ام. *تفسیر آسان، ج‏18، ص: 201* )

یادداشت جناب آقای اشناب در این رابطه

بسم الله

نه دی؛ اینبار برای اقتصاد.

جمع مان خودمانی است دیگر؟ غریبه ای که نمی خواند این نوشتارمن را؟! نه اهل آمریکایی اینجاست و نه صهیونیستی!

ما ایرانی ها گاهی اصلا هوای همدیگر را نداریم. گاهی همانقدر سنگدل می شویم که برای کنار خیابان ماندن خانواده ای دلمان نمی سوزد! در این که اوضاع اقتصادی کشور اصلا خوب نیست هیچ کداممان شکی نداریم. و در عین اینکه "شکی" نداریم از آن "شاکی" هستیم. حق هم با ماست خب. مدیریت اقتصادی کشور برنامه ندارد. حساب و کتاب هم ندارد فعلا و بر مدار آش کشک خاله مان می چرخد. این روزها اما سوای بحث های "تاکسی وار" مان فکر کرده ایم که خودمان چقدر در هم زدن و کم و زیاد کردن محتویات این آش نقش داریم؟

یک : تاکسی

طبعا خودرو قطعات مختلفی دارد . و اغلب ما هم از نام قطعات شان بی خبریم برای همین در صورت افزایش ششصد تومانی کرایه ی مسیری که تا دیروز نصف رقم تورم اش قیمت داشت سر به سر راننده نگذارید تا مجبور شود نام تک تک اجزای خودرو را به همراه قیمت های قبل و بعد از نوسانات ارزی برایتان شرح دهد. در این موقعیت ممکن است راننده حتی تا "سگ دست پیستون سمت چپ  محفظه ی احتراق کاربراتور" هم پیش برود. پس شهروند خوبی باشید و اعصاب خود و راننده را بهم نریزید .

 

دو : مغازه ی لباس فروشی یا هرچیز دیگر در بازار .

دیروز به عنوان مثال پیراهنی خریده اید و امروز یک رنگ دیگر از همان جنس را از همان مغازه و همان فروشنده  طلب می کنید قیمت اش با دیروز تفاوت زیادی داشته است، به احتمال قوی ابتدا حالت صورت جعفر دهقان در سریال مردان آنجلس وقتی از غار برگشت را به خود خواهید گرفت. سپس فروشنده از درگیری مرزی سوریه و ترکیه و وضعیت نابسامان شورای مدیریت سازمان ملل متحد برایتان خواهد گفت! همچنین این نکته هم عرض شود وقتی این روزها با افزایش قیمتی مواجه می شوید پرسیدن دلیل آن دلیلی بر از مرحله پرت بودن خودتان خواهد بود! و توضیحات تان مبنی بر محاسبه ی سود فروش با یک کلمه و یک جمله از سوی فروشنده مواجه می شود : دانشجویی؟؟!! و اینکه "نان را باید به نرخ روز خورد" !

سه : بقالی سر خیابان ، خرید لبنیات

این بخش دیگر به دلار مربوط نمیشود و احتمالا نوگل جناب آقای کارخانه دارِ گردن کلفت، دیروز در امتحانات گل کاشته و کارخانه دار هم اعصاب ندارد و یکهو چهل درصد اجناس کارخانه گران می شود . وگرنه در این مساله نه گاو مقصر است و نه دولت!

چهار : زمین کشت سیب زمینی یا هر محصول کشاورزی دیگر :

فرض می گیریم رسیده اید به مبدا جنس برای تهیه ی آن، ما بی ربط ترین محصول را نسبت به ارز در نظر گرفتیم یعنی سیب زمینی (زیره هم خوب بود البته)، اگر کشاورز محترم افزایش یکباره نرخ ارز و حمله دزدان دریایی به نفتکش قطر را به همراه نمودار برای اثبات افزایش قیمت سرِ زمین جلوی چشمتان گرفت اصلا تعجب نکنید و مانند یک مرد یا آنرا پذیرفته و با کشاورز همدردی کنید و یا محل را فورا ترک کنید .

پنج : روی درخت کنار گنجشک ها :

 فرض گرفته ایم که از دست بازار مکاره ی ارز به بالای درخت گریخته اید و کنار گنجشک ها نشسته اید. در این حال اگر دیدید گنجشک ها یا نمی خوانند یا مشکوک می خوانند یقین کنید که آنها هم وارد ماجرای نوسانات ارزی شده اند ! (این اتفاق در مورد دیگر وقایع طبیعی نیز در این روزها صادق است!)

........................

"فتنه" شاخ و دم ندارد . تعریفش مشخص است و الزاما به معنای وقایع سال هشتاد و هشت نیست . امروز ما درگیر یک فتنه ی اقتصادی هستیم . فشار های خارجی که همیشه بوده اند اما این روزها شدید تر شده اند ، مدیریت ضعیف داخلی و بی برنامگی و آشفتگی مدیران ارشد دولتی – که در آن شکی نیست- ، موش دوانی دانه درشت های فاسد و زالو صفت و دلالی و سودجویی بی جای عده ای از ما مردم . جمع این عوامل شرایط امروز اقتصادی را رقم زده است . نقش دولت و وظیفه اش برای حل ماجرا یک سو ماجراست ، یک سو هم مردم ایران که ثابت کرده اند قدرت بی بدیلی در عبور موفقیت آمیز از موانع هستند ، ایستاده اند . اقتصاد ایران ، امروز نیازمند یک "نه دی" است ، یک حرکت ملی و غیرتمندانه از سوی همین مردم که در اقتصاد کشور حضور دارند برای خاتمه دادن به این ماجرا . شاید اگر از سودجویی های شخصی و طمع های نابجا بگذریم ، اگر اراده کنیم برای حل مشکل ، این معضل "زودتر"  حل خواهد شد ... نوشتم زودتر به این دلیل که ما بعد از سی و چهار سال دیگر ثابت کرده ایم که راهمان بن بستی ندارد...

والسلام

..................................................................................................................................................

  • کودکی اندیشید خدا چه می خورد؟ چه می پوشد؟ کجا زندگی می کند؟ ندا آمد که خدا غم بنده اش را می خورد، عیب بنده اش را می پوشاند و در قلبِ بنده اش زندگی می کند...
  • با تشکر از آقای اشناب
  • شرمنده از بابت طولانی بودن :(
/ 20 نظر / 33 بازدید
نمایش نظرات قبلی
م. خواهنده(آزاد)

سلام آفرین [دست] دقیقاً همینه شعار هوشمندانه ی ما اهل کوفه نیستیم علی تنها بماند ترجمان همین نتیجه گیری شماس ما اهل کوفه نیستیم به این معنی نیس که ما فقط در رفاه کامل هست که طالب دین هستیم، مث مردم کوفه... به این معنی نیس که اگه شرایط موقتاً به ضرر ما باشه و تو فشار اقتصادی قرار بگیریم حکومت اسلامی رو به مسلخ می بریم، مث مردم کوفه... -- ما اهل کوفه نیستیم یعنی ما از تبار 9 دی هستیم هر مشکلی بخواد حکومت اسلامی رو تو ایران تضعیف کنه، چه درونی باشه چه بیرونه، شعور دینی ایرانیا جلوش در میاد و ریشه کنش می کنه انشاالله. به امید ابرقدرت شدن حکومتی که زمینه ساز ظهور مولامون امام زمانه. یاحق [گل]

سادات منحرف

سلام تحلیل بسیار جالب و خوبی داشتید. واقعا امروز صحنه ی جهاد نفس گیر با استکبار جهانی و از طرفی دیگر مبارزه نفس گیر با نفاق جدید داخلی است... بحمدالله شما یکی از سربازان شجاع و مقدم این جبهه هستید. خدا قوت! در این روزها با چند مقاله به روز هستیم (بعضی از آنها در روزهای در نوبت انتشار هستند) : 1 - وچهره یاو هروز شکسته تر می شود... 2- شاید آینـدگان با دیدن این عکس بگویند : مگر احمـدی نـژاد هم نمـاز می خـواند؟!! 3- سخنان معنا دار دکتر احمدی نژاد 4- پروژه القـای عدم ولایـت مـداری دکتـر احمـدی نژاد در سطـح جهان با موفقیـت انجام شد!! / دستگیری جوانفکر از نگاهی دیگر 5- ایا زمان محاکمه و دستگیری موسـوی ، کـروبی ، خـاتمی ، قالبیـاف ، مطهـری ، تـوکلی ، ارضی ، حدادیـان ، گلپـور ، شریعتمداری و... نرسیـده اسـت؟ 6- دشمنان داخلی دکتر احمدی نژاد ، روی دشمنان خارجی نظام اسلامی را سفید کردند 7- آقای شریعتمداری! جریان انحرافی واقعی شما و یارانتان هستید / رنج نامه ای بر مواضع اخیر حسین شریعتمداری 8- ایمیل وارده از یک خواهر و برادر دوقلوی سید منحرف! / امروز به مظلومیت و حقانیت افکار و اعمال احمدی نژاد ایمان آوردیم... منتظرتان هس

سيد احمد

سلام با یه مطلب جدید به روزم نظر یادت نره بزاری

تنهاترین

سلام .... جالب و کامل و همه جانبه بود....ممنون!!! چون این روزها همه یه طرفه به ماجرا نگاه میکنند اما نگاه شما تک بعدی نبود و تمام ابعاد رو در نظر گرفته بودید...اما ای کاش قسمت هاشمی رد تهش مینوشتید چون آدم تنبل مثل من زیاد هستند که ادامه مطب رو نمیخونند...اما در کل من 19.25 بهتون میدم[لبخند]

م. خواهنده(آزاد)

سلام. بازم میگم: قابل توجه تمام علاقه مندان زبان عربی, [گل]آموزش گام به گام صرف و نحو عربی[گل] برای اطلاع بیشتر به وبمان و بعد از آن به سایت askdin.com مراجعه بفرمائید استادش محشره از دست بدین پشیمون میشین از من گفتن بود[مغرور] یاحق[گل]

آسمانی ها

اين دنيا براي من چون زندان شده است و اصلاً نمي‌توانم در اين زندان ادامة حيات دهم. دوست دارم آزاد شوم دوست دارم از اين قفس رها شوم و از اين زندان بيرون رفته و به آنجايي كه جاي هميشگي ماست بروم. فرازی از وصیت‌نامه شهید سعيد زارع ‌شحنه http://www.asemaniha.com/

سيد احمد

سلام با یه مطلب جدید به روزم نظر یادت نره خدا قوت همسنگر