امر ولایت در حدیث منزلت.

یکشنبه انتهای سخنرانی حسینیمون، استاد درباره حدیث منزلت فرمودن، خیلی جالب هست اینکه به آیه قرآن اعتقاد داشته باشیم و به مقام ولایت نه!

زمانی که حضرت موسی(ع) میخواستن برای مدتی از میان قوم خود بروند تا کتاب خدا بر او نازل شود، برای خودشان جانشینی انتخاب نمودن! برادرش هارون را.

استاد می گفتن که حرکات منافقین در زمان جنگ تبوک زیاد شده بود و حضرت رسول(ص) علی (ع) را به عنوان جانشین خودشان قرار دادند. و برای اولین بار به همراه پیامبر به جنگ نرفتند.

نکته مهمش این هست که حتی در زمان غیبت( چه پیامبران و چه امامان) یک جانشین وجود دارد

امام خامنه ای و وحدت

حدیث منزلت:

در معتبر ترین کتب اهل تسنن_صحیح بخاری از سعد بن ابی وقاص نقل می کند: عده زیادی از صحابه پیامبر(ص) درباره جریان جنگ تبوک چنین نقل کرده اند:

پیامبر به سوی تبوک حرکت کرد و علی (ع) را به جای خود قرار داد.

علی (ع) عرض کرد: آیا مرا درمیان زنان و کودکان می گذاری؟

پیامبر فرمود: آیا راضی نیستی که نسبت به من همانند هارون به موسی باشی؟ جز اینکه پیامبری بعد از من نخواهد بود.

أنت منّی بمنزلة هارون من موسی إلّا إنّه لا نبیّ بعدی.
ترجمه: تو برای من در مقام و منزلت هارون از موسی هستی جز این‌که بعد از من پیغمبری نخواهد بود.

از مباحث قبلیشون که درباره اربعین بود، درباره این آیه سوره اعراف آیه 142 : « وَ وَاعَدْنَا مُوسَى ثَلاَثِینَ لَیْلَةً وَأَتْمَمْنَاهَا بِعَشْرٍ فَتَمَّ مِیقَاتُ رَبِّهِ أَرْبَعِینَ لَیْلَةً وَقَالَ مُوسَى لأَخِیهِ هَارُونَ اخْلُفْنِی فِی قَوْمِی وَأَصْلِحْ وَلاَ تَتَّبِعْ سَبِیلَ الْمُفْسِدِینَ »

« و ما با موسی ٬ سی شب ٬ وعده گذاشتیم ٬ سپس آنرا با ده شب (دیگر) تکمیل نمودیم ٬ به این ترتیب٬ میعاد پروردگارش (با او) چهل شب تمام شد. و موسی به برادرش هارون گفت : جانشین من در میان قومم باش و آنها را اصلاح نما ! و از روش مفسدان پیروی نکن »

اینکه وقتی موسی در قومش مدتی معین از بینشان غایب می شود، کسی را به عنوان خلیفه و جانشین خودش می گذارد بعد می رود.

رهــــ بـــر اگر فرمان دهد، جان را نثارش می کنم.

هارون الخلفنی ... به وضوح به هر انسان آزاد اندیشی(نه فقط مسلمان) می فهماند هیچ گاه زمین بدونِ راهبر نخواهد ماند.

پیام قرآن چیست؟ ما در عصر غیبت زندگی می کنیم،  موسی برای 40 شب جانشینی به جای خود گذاشت، حال فکر می کنیم برای 14 قرن غیبت نباید رهبری داشته باشیم؟ 

........................................................................................................................................

/ 26 نظر / 20 بازدید
نمایش نظرات قبلی
میم

به فرموده مقام عظمای ولایت: آحاد مردم بسیجی هستند

سعید

سلام میگم وقت کردید سر بزنید،نظرتون رو دربازه این مطلب بفرمایید http://bibahane.ir/?p=875 نظرتون مهم هستش....

دلخون

کریم اهل‏بیت! دست سخاوتت، زبانزد است. چه شب‏ها که انبان به دوش، چراغ خانه یتیمان را روشن می‏کردی. آفتاب نیمه شب‏ها! آنقدر سخاوت داشتی که چنین فرمودی: «آنچه را که از امور دنیا طلب کردی و به دست نیاوردی، چنان انگار که به آن هرگز فکر نکرده‏ای». کدام کلمه می‏تواند این همه دل بریدن از دنیا را وصف کند؟! مگر غیر از تو کسی می‏تواند چنین از دنیا دل ببرد؟! دل می‏کنی از دنیا؛ همان‏گونه که از سربازان بی‏وفایت… زهر از دست نزدیک‏ترین همسایه حرف‏هایت… بغض تنهایی و غربتی که دارد دامنگیر دنیا می‏شود، گریبانت را می‏فشارد. پیراهن دلتنگی‏ات را بر غربت دنیا می‏پوشانی. نزدیک‏ترین همسایه حرف‏هایت، کاسه‏ای زهر تعارف می‏کند. پیراهن سفیدت، باغچه گل سرخ می‏شود، لخته‏های جگر خونت گل می‏کنند تا تو پرواز را آغاز کنی. پرنده تنهای امامت! کلمات، کبودی گلوی گرامی‏ات می‏شوند تا غربت تو را بسرایند. .................................... حتما قرار شاه و گدا هست یادتان؛ آری همان شبی که زدم دل به نامتان؛ مشهد، حرم، ورودی باب الجوادتان؛ آقا؛ دلم عجیب گرفته برایتان… ................................................... السلام علیک

شاگرد کریمه اهل بیت

عرض سلام و تسلیت شهادت رئوف اهل بیت، علی بن موسی الرضا. انگور سرخى، سبز کرده دست و پایت را تغییر داده حالت حال و هوایت را اى خاکِ عالم بر سرم – حالا که مى‏آیى از چه کشیدى بر سر و رویت عبایت را تو سعى خود را مى‏کنى و باز مى‏افتى این زهر خیلى ناتوان کرده است پایت را وقت زمین خوردن صدا در کوچه مى‏پیچد آرى شنیدند آسمانى‏ها صدایت را وقتى لبت خشکید و چشمت ناتوان‏تر شد در حجره‏ى در بسته دیدى کربلایت را در حجره‏اى افتاده‏اى و تشنگى دارى تو کربلاى دیگر در حال تکرارى قسمت نشد خواهر کنار پیکرت باشد بد شد، نشد امروز بالاى سرت باشد بد جور دارى روى خاک از درد مى‏پیچى اى واى اگر امروز روزِ آخرت باشد حیف از سر تو نیست روى خاک افتاده؟! باید سرت الآن به دست خواهرت باشد "عجیب است.. این خواهر و برادر همیشه به دنبال هم اند.." چهل روز به وفات بی بی معصومه، کریمه اهل بیت. تقدیم با احترام: http://books.masoumeh.com/html/7/5/9.php

خواهنده

سلام ما ، سلام نمیاره ؛ علیک که بیاره ؛ ها ؟ [قهر]

خواهنده

اینقده اذیت نکن خودتو؛ راضی نیستم آخه مخفف صدا زدن برا خودم سخته؛ [لبخند] منو فرزانه صدا بزن مشکلی نیس؛ عادت کردم تو اسکدین.[ناراحت] راستی می تونی بخاطر آثار تربیتی و القایی که صدا زدن یه اسم داره منو ملافرزانه هم صدا بزنی!![خجالت]

خواهنده

دل همه رو کباب کرده عزیز[ناراحت] شب بخیر[گل]

ع.متعهد

نظراتمممممممممممممممم نمی رسههههههههههههههه