قرآن باربی خوب یا بد؟

طی چند روز اخیر جدیدترین نوع قرآن که «قرآن باربی» نامیده می شود وارد بازار بسیاری از کشورهای جهان اسلام و جهان عرب شده است.

 

 

 نظرتون چیه؟

بعضی از ما به این نوع تزریق تفکر غرب تن می دهیم و فکر می کنیم خیر و صلاح ما رو می خواهن که اینطور نیست! در واقع این مسئله یک مسئله واضحی هست، اما فکر کنیم که یه کم پیچیده تر بشه، مصداق آیه قرآن که شب و روز در هم پیچیده می شوند، حق و باطل هم همینطور هست در این برحه زمانی من وقتی این مطلب رو در فرهنگ نیوز می خواندم و نظرات رو دیدم تعجب کردم از اینکه بعضی ها چقدر ساده از کنار هر تهاجمی گذر می کنن خب به نوعی تهاجم فرهنگی محسوب می شود، قرآن و باربی خیلی با هم منافات داره چرا؟ باربی در واقع یک نماد از فرهنگ غرب محسوب می شود، پس چطور به سادگی قبول کنیم قرآن طرح دجاله را؟؟!!

آیا فقط صرف جذب بیشتر افراد به سمت قرآن به هر وسیله ای قابل توجیه هست؟

و....

چقدر جالبه!

من هیچ علاقه ای به تفسیر به رای ندارم اما این آیه نا خود آگاه در ذهنم می پیچد:

ولا تَلبِسُوا الحَقَّ بِالبطِل...

"طراح تغییرات باربی در امریکا در کمپانی متل ، جک رایان است. وی قبل از آن در پنتاگون (وزارت جنگ امریکا) طراح موشک های اسپارو و هاوک بود .

کمپانی متل عروسک «کِن» را تولید کرد. این عروسک پسری بود با لباس های شیک و موهای قهوه ای. به این ترتیب عروسک باربی صاحب یک دوست پسر شد. باربی برای یک مدت طولانی بدون اینکه با کن ازدواج نماید، دوستی و رفاقت خود را با او ادامه داد و بدینوسیله تبلیغ و ترویج دوستی با پسران نیز در دستور کار باربی قرار گرفت.

کمپانی متل در راستای تبلیغ و ترویج باربی به ساخت و فروش اسباب بازی های جنبی و تکمیلی آن پرداخت، اسباب بازی «ببین و بگو» در مهد کودک ها.

در طی سالیان گذشته، باربی بیش از 500 بار در نقش ها و شخصیت های متفاوت عرضه شده است از آن جمله : پرستار، افسر پلیس، آموزگار، پزشک، دندانپزشک، دامپزشک، خواننده موسیقی راک، ژیمناست، کاراگاه، افسر نیروی دریایی، افسر خلبان، مهماندار هواپیما، دزد، گدا و ... که این شخصیت پردازی ها، برای کارکردهای تربیتی این عروسک است.
در طول 40 سال گذشته عروسک باربی فعال در عرصه سیاست امریکا بوده است. در طول انتخابات ایالتی و ملتی، باربی بسیار فعال است. در طول جنگ ویتنام، گرانادا، پاناما و در انتهای جنگ سرد، باربی نقش های متفاوتی ایفا کرد.
در طول جنگ عراق و امریکا در سال 1990، عروسک باربی با پوشش یونیفرم نظامی امریکایی به تهییج افکار عمومی مردم امریکا پرداخت.

به مرور زمان باربی کارکرد مهمی یافت؛ باربی به دختران آموزش می داد که جامعه مدرن از آنها بعنوان یک زن چه انتظاری دارد.

از آنجا که بیان دکترین فرهنگی امریکا بر اومانیسم (بشر مداری بجای خدا محوری)، لیبرالیسم (اباحی گری)، سکولاریسم (عرفی اندیشی و دنیاگرایی) و هدونیسم (لذت محوری) است، طبیعی است که سیاستمداران و استراتژیست های فرهنگی امریکا تلاش نمایند تا از طریق شیوه و راهکارهای مختلف، بنیان فرهنگی خود را تقویت، و آن را در امریکا و سراسر جهان بسط و تسری دهند. یکی از شیوه ها، تربیت دختران امریکا و سراسر جهان با گزاره های فرهنگ امریکایی است. لذا به عنوان بهترین و کارآمدترین راه، اگر دختران سایر ملت ها با ارزش های امریکایی تربیت شوند، این دختران، نقش همسران و مادران را در جوامع خودشان عهده دار می شوند، لذا مبتنی بر ارزش های امریکایی، جامعه شان را اداره می کنند و این مهم ترین کارکرد تهاجمی یک فرهنگ مهاجم است که شهروندان دیگر ممالک را با ارزش های خود بپرورانند.

بدیهی است مدل لباس باربی و تمام آنچه که تحت عنوان متعلقات عروسـک عرضه می شود، مـدل لبـاس و سایر وسـایل مورد نیاز دختران و زنـان قرار گرفته و بدین صـورت دختران مأنوس با این عروسک با سلیقه باربی (یا به قول دقیق تر با سلیقه و خواست یک زن امریکایی) بزرگ شده و در زمانی که به سن انتخاب می رسند، دقیقاً دارای سلیقه ای همانند باربی (یا یک زن امریکایی) می باشند. بنابراین هرآنچه در تمدن غرب برای انحطاط بشر تولید و عرضه می شود، قبلاً ذائقه و احساس نیاز به آن را با هزینه مصرف کنندگان بوجود آورده اند."منبع: مرصاد

با این همه توضیحات درباره عروسک باربی چهره شیطانی طراحان قرآن باربی از پشت پوستین آرامشان نمایان است. چه بسا که اینبار مستقیم مسلمانان رو هدف گرفتن مردم هم سردرگم که قسم حضرت عباس رو قبول کنن یا دم خروس را؟ اصلا به نظر خریدنش هم اشکال دارد!

....

/ 29 نظر / 35 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ازاد

و این نکته رو دقت کن؛ بچه کل قرآن رو که اصلاً مخش نمی کشه بخواد باهاش مانوس بشه//خیلی بخواد انس بگیره دوسه جزء. اونم با همین کتابای کمکی قابل اجراس. طرحای متنوع نقاشیای زیبا، اصلاً از این مشارکتیا که بچه باید نصف طراحی رو خودش تو خونه رنگ کنه؛ دختردایی منم جوجوئه و عاشق اینجور کتاباس. بعدشم بزرگتر میشه سلیقش سرسنگین تر میشه با خود قرآن انس می گیره چه نیازی هست خود قرآن رو بچگونه کنیم؟؟؟؟

گمنام مثل پدرم

در روایتی درباره تعیین شب قدر آمده است: مقدّرات سال در شب نوزدهم تقدیر می‏شود؛ «قُسِمَ فِیهَا الْأَرْزَاقُ وَ كُتِبَ فِیهَا الاجَالُ وَ خَرَجَ فِیهَا صِكَاكُ الْحَاجِّ» در شب نوزدهم ارزاق، درآمدها و روزی افراد و همچنین مدت حیات و زندگی آنان تا سال آینده تعیین می‌شود. علاوه بر آن در شب نوزدهم مشخص می‌شود كه چه كسانی در آن سال به حج می‏روند. سپس در شب بیست و یكم آنچه در شب نوزدهم مقدر شده، بر آن ابرام و تأكید می‏شود. این به این معناست كه در شب بیست و یكم آنچه در شب نوزدهم تعیین و مقدر شده، قابل تغییر است، آنچه كه از شب نوزدهم تا شب بیست و یكم مقدر شده و تغییر یافته، در شب بیست و یكم ثبت شده و در شب و بیست و سوم قطعی، نهایی و امضاء می‏شود. براساس این روایت هر سه شب از شبهای قدر به شمار می‌آیند. - مستدرک الوسائل ، ج7 ، ص 470 ، باب تعیین لیلة القدر ********************** سلام // التمــــــاس ِ دعــــــای فراوان ...

سادات

خواهر من اول ماه رمضون یکی از اینا را خرید حالا هر روز بر خلاف بقیه ماه رمضون ها نه تنها ی جز را کامل میخونه معنیش را هم میخونه این قرانش را از خودش جدا نمیکنه ب نظرم بد نیست ظاهر قران را زیبا داشته باشیم همون جور ک خود حضرت اقا-نقل ب مضمون- میفرماین ک قران های خوب و زیبا و با کیفیت تهیه کنید خیلی از این قران با برگه ها سبک را اقا طراحیشون را سفارش دادن در ضمن این ک اسمش را فروشنده های خنگ ما گزاشت باربی دلیل به تولید اون کشور ها و شرکت باشه نیست اونا از همین ظاهر قران هم میترست چه ب رسه ب رواجش فقط باید این فروشنده های احمق را حالی کنیم که ی اسم درست و در مون بگن یا خدا خیرشون بده اسم نزارن

ازاد

خب من منظورم از اولین حرفام همین بود. اون عکسی که شما گذاشتی جلفه و من خاص همون عکس رو نقد کردم و هرچی تو این مایه هاباشه. وگرنه منم حالا امسال نه اما تا پارسال، طرحای متنوعی تا حالا از خود قرآن های عادی دیدم که در عین سنگینی زیبایی و تنوع هم داره. بحث من فقط از سنگینی قضیه اس بنا نیس ظاهر قرآن رو جلف کنیم تا سلیقه های این مدلی رو هم با قرآن انس بدیم. بعدشم چرا سر اسمش بحث می کنین؟ بله مهمه قرآن باربی دیگه خیلی طرح ناجوریه و باید باهاش مخالفت بشه؛ اما این قرآن با این عکس، زیبا نیس حالا رنگین کمونی، باربی یا رنگی رنگی یا هرچی. بابا ظاهر قرآن باید شانیت محتواش رو حفظ کنه. این قرآن حفظ می کنه یا نه؟ اگه آره حالا سر اسمش بحث کنین که من خودم معتقدم اکیداً حفظ نمی کنه

ازاد

سلام که کرده بودم امروز ؛ ببشخین: سلام[وحشتناک]

سید مهدی

حالا بی زحمت شما بگید این نام باربی رو از کجا آوردید مطمئنا خودتون مبدع نبودید کاش تهاجم فرهنگی انقدر ساده و مشخص بود

من

توجه به جایی بود . قرآن کریم . قرآن مجید . قرآن باربی ؟ ببین از چه دری وارد میشوند . زبان و بعد کم کم کم تفکر .

ساها

سلام یه سوال: اسم باربی رو ناشر رو ش گذاشته یا به این اسم معروف شده؟ ولی کلا من که اولین بار چشمم بهش افتاد جذب رنگای زیباش شدم!! این یعنی اینکه یکی از اهدافشون از رنگارنگ کردن قرآن همین بوده که ذهن شخص رو از خود قرآن و مفهومش منحرف کنن!!

تنها تو شهر ادمکها

سلام....برای هر چیزی شان ومنزلتی قرار داده شده است.. شان منزلت حقیقی قران را میتوان در قران هایی جست وجو کرد که به هنر اصیل ایرانی واسلامی مینیاتور تزیین شده وبه قران های نفیس مشهورند نه قران با چند رنگ مهیج...

مریم

ما تا آخر ایستاده ایم. متاسفانه کسانی بدون اینکه بفهمند محتوای این قرآن چیست با تولیدش موافق هستن بیاید کمی هم ما فرهنگمونو به اونا تزریق کنیم.